Now streaming:

No channels are currently Streaming. Check back later!

The Quilt Sessions

  • 3:00PM - Benjamin Hunter
  • Julia Francis w Darren Loucas
  • Jamaar Smiley
  • Mason Marcus Turner
  • Monoclub
  • Athr
  • Derek Edamura, LJ Cronin & Benjamin Hunter Interview
  • Kitty Junk
  • Lew Jones Act
  • The Kicheko Project
  • FMD Enero
  • Mark Wand
  • Doug Rusk
  • Terra Nobody
  • Barry Sebastian
  • Vivian & Benjamin Interview

Folklife Film Forum

  • 1:00pm - Vanishing Seattle: Central District, Wa NA WARI
  • 1:30pm - mother of pearl
  • 2:00pm - Aidan
  • 2:30pm - Pili Ka Moʻo
  • 3:00pm - York's Lament
  • 3:30pm - A Heart Free
  • 4:00pm - Take Hands

Converge Mural Stage (Live)

  • 11:00AM - Ballard Sedentary Sousa Band
  • 12:00PM - Siam Smile Thai Classical and Folk Dance
  • 12:45PM - Bonglang Ruam Jai
  • 1:40PM - Banda Vagos
  • 2:30PM - Morning Star Korean Cultural Center
  • 4:00M - The Pine Hearts
  • 4:45PM - Richie and the Walnuts
  • 5:30-6:00pm - The Faux Paws
  • 7:20PM - Global Heat
  • 7:20PM - Planet Fly
  • 8:15PM - Afrosonics
  • 9:20PM - The Braxmatics

The Quilt Sessions

  • 3:00 PM - Francisca Flores Garcia_President's Message
  • Judd Wasserman
  • Haley Graves
  • James Dean Cotton
  • Kimo Muraki
  • Francisca Flores Garcia & Benjamin Interview
  • Carter Wilson
  • Rev Sekou & Benjamin Interview
  • Harvey Neibulski
  • Erika Lundahl
  • Pink Camel
  • Kenya & Benjamin Interview
  • Mason Marcus Turner
  • Meera bhajans by Suchitra Iyer
  • Luther Ray
  • Ari Joshua
  • Simon Okelo

Folklife Film Forum

  • 1:00pm - Vanishing Seattle: Chinatown-International District, Bush Garden
  • 1:30pm - Artifact
  • 2:00pm - Folk Floor
  • 2:30pm - Thank You Trees
  • 3:00pm - ᎤᏕᏲᏅ (What They’ve Been Taught)
  • 3:30pm - Stay Well, Stay Awake
  • 4:30pm - A Drive to Top Surgery

Converge Mural Stage (Live)

  • 11:00AM - Klez Chaos
  • 11:50AM - The Klein Party
  • 2:00PM - Bahia in Motion
  • 3:00PM - Samba Olywa
  • 3:00PM - Northwest Junior Pipe Band
  • 4:30PM - Je Ka Jo

The Quilt Sessions

  • 3:00 PM - Savi Louise
  • Naomi cooper
  • Osem i Devet
  • Uuhai Band Part I
  • D'Mario D. Carter
  • No Idol Music
  • Steve and Kristi Nebel
  • Ayesha Brooks
  • Eliza & Benjamin Interview
  • WES SP8 (Speight)
  • Kate Berreth
  • Aaron J. Shay
  • Jam Town Howdy Band
  • Yeti set go
  • Jacqueline (Jaye) Ware

Folklife Film Forum

  • 1:00pm - Sojourn
  • 1:30pm - The Reluctant Radical
  • 2:45pm - SŪKŪJULA TEI (Stories of my Mother)
  • 3:15pm - No Soy Oscár
  • 3:45pm - Rooted
  • 4:00pm - The Last Attempt
  • 4:20pm - Don't Put Her Down

Converge Mural Stage (Live)

  • 11:00AM - Path with Art Veteran's Choir
  • 3:10PM - Dance with Dora
  • 6:30PM - Playerz of Instrument
  • 7:20PM - Lion Of Judah Band

The Quilt Sessions

  • 3:00pm - Ella-Bella Bee & the Pollinators
  • Bulgarian Voices of Seattle Women's Choir
  • Dr Mel & The SQUIDminders - Ukraine
  • Merri Ann Osborne
  • Wendy Joseph
  • Uuhai Band Part II
  • Shahrazad

Folklife Film Forum

  • 1:00pm - Sky Aelans
  • 1:30pm - life is a gift
  • 2:00pm - Weckuwapok (The Approaching Dawn)
  • 2:30pm - Our Stories
  • 3:00pm - Taky Kimura - The Heart of The Dragon
  • 3:30pm - Terra Nostra
  • 4:30pm - Manahini

Virtual Schedule

Streaming Friday starting at 1pm, Saturday – Monday starting at 11am. Catch The Quilt Sessions on Facebook and YouTube. Catch the Film Forum in person at SIFF or on Vimeo!

  • 3:00PM - Benjamin Hunter
  • Julia Francis w Darren Loucas
  • Jamaar Smiley
  • Mason Marcus Turner
  • Monoclub
  • Athr
  • Derek Edamura, LJ Cronin & Benjamin Hunter Interview
  • Kitty Junk
  • Lew Jones Act
  • The Kicheko Project
  • FMD Enero
  • Mark Wand
  • Doug Rusk
  • Terra Nobody
  • Barry Sebastian
  • Vivian & Benjamin Interview
  • 1:00pm - Vanishing Seattle: Central District, Wa NA WARI
  • 1:30pm - mother of pearl
  • 2:00pm - Aidan
  • 2:30pm - Pili Ka Moʻo
  • 3:00pm - York's Lament
  • 3:30pm - A Heart Free
  • 4:00pm - Take Hands

  • 11:00AM - Ballard Sedentary Sousa Band
  • 12:00PM - Siam Smile Thai Classical and Folk Dance
  • 12:45PM - Bonglang Ruam Jai
  • 1:40PM - Banda Vagos
  • 2:30PM - Morning Star Korean Cultural Center
  • 4:00M - The Pine Hearts
  • 4:45PM - Richie and the Walnuts
  • 5:30-6:00pm - The Faux Paws
  • 7:20PM - Global Heat
  • 7:20PM - Planet Fly
  • 8:15PM - Afrosonics
  • 9:20PM - The Braxmatics
  • 3:00 PM - Francisca Flores Garcia_President's Message
  • Judd Wasserman
  • Haley Graves
  • James Dean Cotton
  • Kimo Muraki
  • Francisca Flores Garcia & Benjamin Interview
  • Carter Wilson
  • Rev Sekou & Benjamin Interview
  • Harvey Neibulski
  • Erika Lundahl
  • Pink Camel
  • Kenya & Benjamin Interview
  • Mason Marcus Turner
  • Meera bhajans by Suchitra Iyer
  • Luther Ray
  • Ari Joshua
  • Simon Okelo
  • 1:00pm - Vanishing Seattle: Chinatown-International District, Bush Garden
  • 1:30pm - Artifact
  • 2:00pm - Folk Floor
  • 2:30pm - Thank You Trees
  • 3:00pm - ᎤᏕᏲᏅ (What They’ve Been Taught)
  • 3:30pm - Stay Well, Stay Awake
  • 4:30pm - A Drive to Top Surgery

  • 11:00AM - Klez Chaos
  • 11:50AM - The Klein Party
  • 2:00PM - Bahia in Motion
  • 3:00PM - Samba Olywa
  • 3:00PM - Northwest Junior Pipe Band
  • 4:30PM - Je Ka Jo
  • 3:00 PM - Savi Louise
  • Naomi cooper
  • Osem i Devet
  • Uuhai Band Part I
  • D'Mario D. Carter
  • No Idol Music
  • Steve and Kristi Nebel
  • Ayesha Brooks
  • Eliza & Benjamin Interview
  • WES SP8 (Speight)
  • Kate Berreth
  • Aaron J. Shay
  • Jam Town Howdy Band
  • Yeti set go
  • Jacqueline (Jaye) Ware
  • 1:00pm - Sojourn
  • 1:30pm - The Reluctant Radical
  • 2:45pm - SŪKŪJULA TEI (Stories of my Mother)
  • 3:15pm - No Soy Oscár
  • 3:45pm - Rooted
  • 4:00pm - The Last Attempt
  • 4:20pm - Don't Put Her Down

  • 11:00AM - Path with Art Veteran's Choir
  • 3:10PM - Dance with Dora
  • 6:30PM - Playerz of Instrument
  • 7:20PM - Lion Of Judah Band
  • 3:00pm - Ella-Bella Bee & the Pollinators
  • Bulgarian Voices of Seattle Women's Choir
  • Dr Mel & The SQUIDminders - Ukraine
  • Merri Ann Osborne
  • Wendy Joseph
  • Uuhai Band Part II
  • Shahrazad
  • 1:00pm - Sky Aelans
  • 1:30pm - life is a gift
  • 2:00pm - Weckuwapok (The Approaching Dawn)
  • 2:30pm - Our Stories
  • 3:00pm - Taky Kimura - The Heart of The Dragon
  • 3:30pm - Terra Nostra
  • 4:30pm - Manahini

Our Partners:

© 2022 Northwest Folklife

Welcome to the 2022 Northwest Folklife Festival!

Tune in to our live streams at any time by clicking the icon in the upper right corner of your screen!